Gorczański Park Narodowy

 |  

gorce

 

Gorczański Park Narodowy (GPN) to jeden z 23 narodowych parków w Polsce. Leży on na terenie pięciu gmin w województwie małopolskim (gminy: Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica, Nowy Targ, Ochotnica Dolna). Swoim zasięgiem obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in.: Turbacz, Goreć. Całkowita powierzchnia otuliny to ponad 16 tys. ha.  Decyzja o jego utworzeniu zapadła ostatecznie w 1981 roku; na herb GPN wybrano salamandrę plamistą, która jest największym w Polsce płazem długoogoniastym, występującym właśnie na tym obszarze chronionym.

Czytaj całość »

Kampinoski Park Narodowy

 |  

Kampinoski Park Narodowy (KPN) został utworzony w roku 1959 na obszarze Puszczy Kampinoskiej, która z kolei znajduje się na terenie Kotliny Warszawskiej w środkowej Polsce. Park jest jednym z 23 obszarów chronionych na terytorium Polski.

Jest jednym z dwóch parków narodowych na świecie, położnych w bezpośredniej okolicy stolicy. Dzięki temu Warszawiacy oprócz tego, że w pobliżu mają wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek i relaks na łonie natury, to jeszcze wiejące wiatry, powodują napływ świeżego powietrza do miasta. Powierzchnia rezerwatu  to obecnie ponad 38 tys.ha. Został wcielony do Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Czytaj całość »

Karkonoski Park Narodowy

 |  

logotypKPN

Karkonoski Park Narodowy (KPN) to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Zajmuje on powierzchnie ponad 5,5 tys. ha w południowo-zachodniej części naszego kraju, blisko granicy z Czechami. Swoim zasięgiem obejmuje dodatkowo dwie enklawy Pogórza Karkonoskiego: górę Chojnik oraz wodospad Szklarki. KPN jest częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše. Rezerwat został utworzony w roku 1959 roku. Jego główną siedzibą administracyjną jest Jelenia Góra. Park został utworzony w celu ochrony unikatowych ekosystemów piętrzących się tu Karkonoszy, a także przeprowadzania specjalistycznych badań naukowych.

Czytaj całość »

Narwiański Park Narodowy

 |  

narew

Narwiański Park (NPN) to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Został on założony w 1996 roku a swoim zasięgiem objął obszar o powierzchni 6 810 ha, na terenie województwa podlaskiego, w północno-wschodniej części kraju. Jego granice wyznaczają miejscowości Suraż i Rzędziany. Charakter tego obszaru to bagienna dolina Górnej Narwi. Jest to niezwykle urokliwe miejsce o specyficznych walorach krajobrazowych, gdyż rzeka Narew rozdziela się na szereg korytarzy i odnóg, które ponownie się łączą. Tworzy to swoistą sieć o krętych korytach, poprzecinanych terenami bagiennymi.

Czytaj całość »

Ojcowski Park Narodowy

 |  

ojcow

Ojcowski Park Narodowy został założony w 1956 roku, na terenie powiatu krakowskiego, w województwie małopolskim. Jest on jednym z 23 parków narodowych w Polsce.
Swoim zasięgiem obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest najmniejszym parkiem narodowym w kraju, ze swoją powierzchnią ok. 21km2. Nieco ponad 70% powierzchni tego terenu porastają lasy a 22% to grunty rolne. Przez OPN przepływają też dwie urokliwe rzeki, tworzące malownicze doliny – Prądnika i Saspowska.

Czytaj całość »

Jeżeli wybierasz się w góry, nad morze czy do parku narodowego w innej części naszego kraju. Zawsze będziesz potrzebował wygodnych butów, kurtki przeciwdeszczowej, latarki czy innego sprzętu turystycznego. W sieci jest wiele sklepów sportowo-turystycznych, część z nich oferuje cykliczne promocje czy kody rabatowe na sprzęt turystyczny. Warto z nich korzystać żeby oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent i przeznaczyć te środki na lepsze jedzenie, wygodniejszy nocleg czy pamiątke z podróży